Sklejki poetyckie. Puenta (21 listopada)

Serdecznie zapraszamy na uroczysty finał projektu „Sklejki poetyckie”! Organizatorzy obiecują dołożyć wszelkich starań, by wydarzenie miało charakter odświętny, ale też odpowiednio krótki, dowcipny i zaskakujący. Czyli taki, jak dobra puenta.
Przez kilka ostatnich miesięcy dzieci i młodzież z sześciu miejscowości województwa podlaskiego (Wasilkowa, Łap, Juchnowca Kościelnego, Supraśla, Poświętnego i Czarnej Białostockiej)brały udział w warsztatach, których głównym punktem była zabawa dadaistów, opisana przez T. Tzarę (1896-1963): „Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat”. Układanie wierszy z wylosowanych słów i budowanie z nich konstrukcji miał na celu kształtowanie twórczego myślenia, rozwój wyobraźni, ale i obalenie mitu, że poezja jest czymś mocno elitarnym. Efekt pracy blisko siedemdziesięciu młodych artystek i artystów będzie można zobaczyć na wystawie zaprezentowanej w Galerii Parter Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Otwarciu towarzyszyć będzie m.in. premiera książki (antologii prac) i wieczór przedpołudnie poetyckie z udziałem aktorki Białostockiego Teatru Lalek Izabeli Wilczewskiej. Nastoletni autorzy „sklejek” deklarują swoją obecność!
Jaki jest „najlepszy ze światów”? Co robi Łukasz, gdy „na stole są schabowe”? Dlaczego „Adam Wajrak ma przerąbane”? Z kim „szukać drogi do szpitala Muminków”? „Jak żyć Panie Prezesie?” (Porad udziela Zbigniew Boniek). Co jest najważniejsze „ w przyjemnych snach”? Jakie słowa kryją się „w wiedeńskich listach”? Ile kosztuje „zła gazeta”? „Kim zechce być Piłsudski?”. Zobaczcie sami. Wystawa czynna będzie do 5 grudnia br.

Informacje dodatkowe:
Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym partnerem działania była Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Patronat medialny nad „Sklejkami poetyckimi” objęły: Gazeta Wyborcza. Białystok, Polskie Radio Białystok, Białystok Online.